Első látásra nem mindig egyszerű eldönteni, hogy egy webshop mennyire megbízható. Szerencsére van néhány olyan árulkodó jel, ami figyelmeztet rá, ha egy online áruházzal óvatosnak kell lennünk. Cikkünkben bemutatjuk a legfontosabb ismérveket, amelyek alapján a tisztességes internetes áruházak jó eséllyel beazonosíthatók.
Egyértelmű jótállási és garanciális kondíciók
Ha nincs egyértelműsítve, milyen esetekben érvényesíthető a jótállás és a garancia, az számos visszaélésre adhat lehetőséget. Például használt, selejtes árucikk is rásózható – új, hibátlan termékként – a fogyasztókra.
A megbízható online boltok esetében a garanciális feltételek egyértelműek és jól látható helyen olvashatóak. Ennek hiányában gyanakodhatunk, hogy valami nincs rendben.
Legalább kettő, egymástól különböző – valóban működő – elérhetőség
A szélhámosok általában nem szeretik, ha a megkárosított ügyfelek elérhetik őket, ezért előszeretettel “feledkeznek meg” a működő ügyfélkommunikációs csatornák kialakításáról. Az ilyen oldalakon vagy egyáltalán nincsen semmiféle elérhetőség feltüntetve, vagy pedig kamu telefonszám, e-mail vagy postacím szerepel rajtuk.
A megbízható online boltok esetében legalább egyféle elérhetőség szerepel az áruház honlapján. Ennél is jobb, ha több különböző elérési útvonal (pl. e-mail, telefon stb.) is szerepel az ügyfélszolgálat menüpont alatt. Teljes bizonyosságot azonban úgy szerezhetünk, ha valóban írunk egy levelet vagy felhívjuk a megadott számot, és tényleg elérjük az ügyfélszolgálatot.
Amennyiben az adott webshop fizikai boltként is működik, akkor az már önmagában egy plusz bizonyíték lehet. Emellett a Google Térkép adatai és visszajelzések is sokat segíthetnek.
A Ship Store vitorlás és hajós bolt esetében a térképen található értékelések száma és szöveges tartalma is jelzi, hogy itt egy valódi boltról van szó.
Nincsenek rejtett költségek
Egy újabb módszer a trükközésre, hogy nem közlik, az árak bruttó vagy nettó árat jelentenek-e. Vagy pedig utólag derül ki, hogy további tételeket is a vásárló nyakába varrtak, amelyekről a vásárlás előtt közölt információk között szó sem volt.
A megbízható online üzletek oldalain teljesen egyértelmű, hogy az árak mit tartalmaznak, illetve, hogy a szállítás vagy a vásárlással összefüggő egyéb szolgáltatások mennyibe kerülnek. Így a vásárlót nem érheti semmiféle kínos meglepetés.
Egyértelmű, ki áll a webshop mögött
Az egyik kibúvó, ha bármilyen probléma merül fel a vásárlók részéről, hogyha nem lehet azonosítani az eladót. A szélhámosok kedvelt módszere, hogy (sem) a webáruház honlapján (sem sehol másutt) nem lehet azonosítani a webshop tulajdonosát, üzemeltetőjét.
A megbízható webshopok esetében azonban éppen ellenkezőleg: a tulajdonos, illetve az üzemeltető kiléte nem titok. Ezt az információt általában a “Rólunk” vagy “Cégünkről” címmel ellátott aloldalon érhetőek el, amely közvetlenül a főoldalról kattintható (vagy pedig már a főoldalon feltüntetik).
Minden előírt tájékoztató és egyéb fogyasztóvédelmi információ megtalálható a weboldalon
Több olyan, a vásárlók jogait (is) garantáló, érdekeit védő dokumentum létezik, amelyek szerepeltetése a jogszabályok szerint kötelező egy webshop esetében:
- általános szerződési feltételek (ÁSZF),
- adatkezelési tájékoztató,
- jogi nyilatkozat,
- fogyasztóvédelmi tájékoztató.
Amennyiben ezeket megtaláljuk az adott üzlet weboldalán, egy újabb pontot pipálhatunk ki, amely arra utal, hogy megbízható bolttal van dolgunk.