OKR lényege, fogalma, szerepe

Az OKR módszertan az utóbbi néhány évben egyre népszerűbbé vált a vállalatok és szervezetek körében. Minden méretű cég számára alkalmazható, és kiváló eszközt nyújt a stratégiai célok meghatározásához és eléréséhez. Elsődlegesen az átláthatóságot, a fókuszt és az eredményeket helyezi előtérbe, így segít abban, hogy a csapatok és egyének egy adott irányba haladjanak.

Az OKR fogalma

Az OKR (Objectives and Key Results) magyarra fordítva a célok és kulcsfontosságú eredmények rendszerét jelenti. Ez egy olyan keretrendszer, amelyet cégek és szervezetek használnak a céljaik eléréséhez szükséges mérhető eredmények megfogalmazására és nyomon követésére. Az OKR két fő komponensből áll: a célokból (Objectives) és a kulcsfontosságú eredményekből (Key Results). Míg a “cél” azt jelenti, hogy mi az, amit el szeretnénk érni, a “kulcsfontosságú eredmények” pedig azokat a mérhető indikátorokat jelölik, amelyek segítségével eldönthetjük, hogy elértük-e a kitűzött célt.

Például egy cél lehet az, hogy egy vállalat gyorsabban reagáljon az ügyfelek problémáira, míg az ehhez kapcsolódó kulcsfontosságú eredmények lehetnek a reakcióidő 24 órára történő csökkentése és az ügyféligénybejelentések pontos dokumentálása. Fontos megjegyezni, hogy a kulcsfontosságú eredmények mindig számszerűsíthetők és mérhetők, így állandóan ellenőrizhetjük az előrehaladást.

A célok szerepe

A célok (Objectives) az OKR rendszerének legfontosabb részei, hiszen azt határozzák meg, hogy mit akar az adott szervezet, csapat vagy egyén elérni. Ezek az ambiciózus, hosszú távú célok arra szolgálnak, hogy mindenkinek közös irányt mutassanak. Az OKR-ben ezek a célok jellemzően egy negyedévre vagy egy konkrét időtávra vonatkoznak, és arra ösztönzik a csapatot, hogy magasra tűzzék a mércét.

Ezek nem operatív feladatokat jelenítenek meg, hanem inkább olyan kihívásokat, amelyek valamilyen formában megerősítik a szervezet stratégiai törekvéseit. Az OKR céljai közérthetőek, inspirálóak és mérhetőek kell legyenek, ezáltal mindig tudni fogod, hogy mikor érted el őket. A jól megfogalmazott cél egyértelmű, konkrét és összhangban van a szervezet hosszú távú víziójával.

Kulcsfontosságú eredmények szerepe

A kulcsfontosságú eredmények (Key Results) kvázi mérőszámokként szolgálnak, amelyekkel meghatározhatjuk, hogy mennyire sikeresen haladtunk a cél megvalósítása felé. Ezek mutatják meg, hogy objektíven, mérhető módon “elérted-e” a célokat. A kulcsfontosságú eredmények az OKR szerkezetének azok az elemei, amelyek általában számokhoz kötődnek, és pontosan mérhetőek.

Például, ha az Objective az, hogy növeld a weboldal forgalmát, a Key Result lehet az, hogy az egyedi látogatók számát 20%-kal növeled egy adott időszak alatt. Ha ezek a számok elérik vagy meghaladják a kitűzött célt, akkor tudható, hogy az OKR sikeresen teljesült. A kulcsfontosságú eredmények tehát konkrét célkitűzések, amelyek biztosítják az eredmények objektív nyomon követését.

Az OKR szerepe a vállalatokban

Az OKR legnagyobb ereje abban rejlik, hogy központosítja és fókuszálja a vállalati tevékenységet, segítve ezzel a stratégiai célok elérését. A módszertan lehetővé teszi, hogy a vezetők és a csapatok mindig tisztában legyenek azzal, hogy mi a legfontosabb feladat, és mindannyian ugyanabba az irányba haladjanak. Ennek köszönhetően a silók és az elszigetelt munkavégzés kiküszöbölhetővé válik, ami erősíti a csapatszellemet és a szervezet egységét.

Továbbá, az OKR átláthatóságot és számon kérhetőséget is biztosít. Mivel a célok és az eredmények mérhetőek, mindenki tudja, hogy mit várnak el tőle, és pontosan látja, hol tart az aktuális projekt. Ez elkerüli a félreértéseket és lehetőséget ad gyors visszacsatolásra.

Az OKR bevezetésének alapelvei

Az OKR bevezetésekor alapvető, hogy ez a módszertan mindig átlátható legyen a szervezet minden tagja számára. Az OKR-k kommunikációját mind felfelé, mind lefelé irányban egyaránt fontos kezelni. Az OKR-en alapuló célkitűzések segítenek abban, hogy összehangolt legyen a vezetőség és a munkavállalók célorientált munkavégzése.

Fontos figyelembe venni azt is, hogy míg az OKR nagyfokú ambíciót és produktivitást vár el, nem cél túlterhelni a csapatokat. Az OKR rendszerével legfeljebb három-négy világosan meghatározott célt érdemes kitűzni, mivel a túl sok cél csökkenti a teljesítményt és a fókuszt.

Az OKR előnyei és kihívásai

Az OKR egyik legnagyobb előnye, hogy segít a csapatoknak és szervezeteknek a fókuszált munkavégzésben. Mivel világosan meghatározza, hogy mik a prioritások, elkerülhetővé válik az erőforrások túlzott elaprózódása. Ezen túlmenően az átláthatósági eszközként is kiválóan működik, hiszen mindenki tudja, hogy mi iránt kötelezte el magát és mikor számít sikeresnek a munka.

Ugyanakkor az OKR rendszer bevezetése bizonyos mértékű odafigyelést és kultúraváltást is megkövetelhet, különösen olyan szervezeteknél, ahol a korábbi célok vagy tervek nem voltak rendszeresen mérhetők és követhetők. Az OKR keretrendszer abban is kihívást jelenthet, hogy időről időre újra kell gondolni a kitűzéseket, és összhangba kell hozni őket a vállalat gyorsan változó környezetével.

Az OKR módszer hatékony eszköze a célirányos munkavégzésnek, amely átláthatóságot és fókuszt biztosít a nagyobb szervezeti célokkal összhangban. Azáltal, hogy a csapatok és egyének mérhető eredményekre koncentrálnak, a haladás és siker jól követhetővé válik. Mindemellett a rendszer rugalmasságot biztosít ahhoz, hogy a szervezet képes legyen gyorsan alkalmazkodni a változó körülményekhez. Az OKR tehát olyan iránytűként szolgálhat, amely a szervezet minden szinten működő szereplőjét ugyanabba az irányba vezeti, és ezáltal fokozza a hatékonyságot és az eredményességet.

 

Gábor Papp

Entrepreneur. Online Marketer. TEDx speaker.